Atrakcje
Moryń
Moryń to urokliwe miasteczko, często nazywane perełką województwa Zachodniopomorskiego. Miasto w całości otoczone średniowiecznymi murami leży nad polodowcowym jeziorem Morzycko, które zalicza się do najgłębszych jezior w Polsce. Moryń znajduje się w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, w którym nie tylko miłośnicy natury i turystyki wypoczynkowej się odnajdą, ale też na turystów aktywnego wypoczynku czeka dużo atrakcji, jak np. trasa rowerowa R20 z wyjątkowym mostem w Siekierkach. Pobliskie wypożyczalnie sprzętu wodnego, Supów i rowerów, jak i stadniny koni, zapewnią mile spędzony czas. W samym Moryniu jak i pobliskich miejscowościach znajdują się liczne zabytki architektury i nie tylko, jak np. XIII w. kościół, który odwiedził sam Pan Samochodzik 😉 Dla mniej aktywnych gości polecamy wypoczynek na miejskiej plaży lub w jednym z cichych zakątków malowniczego parku, przez który przebiega Aleja Gwiazd Plejstocenu ze słynnymi Mamutami.🦣🦣Na nocleg zapraszamy do naszych apartamentów “MoryńApartments” które są w pełni wyposażone i przyjazne rowerzystom.
Jezioro Morzycko
Morzycko – jezioro na Pojezierzu Myśliborskim, na wschodnich obrzeżach miasta Moryń w województwie zachodniopomorskim w powiecie gryfińskim, w Gminie Moryń, w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Morzycko jest dziewiątym pod względem głębokości w Polsce, występuje tu zjawisko kryptodepresji. Zbiornik posiada nieregularny kształt misy jeziornej. Jego centralną część charakteryzują gwałtowne spadki i liczne przegłębienia, rzędu 30-40 m. Brzegi jeziora są przeważnie wysoko wyniesione nad lustrem wody na 5-12 m. Strefę przybrzeżną stanowią w przeważającej części lasy i obszary zadrzewione. Jezioro zasilane kilkoma niewielkimi ciekami, większość z nich to dopływy okresowe. Najważniejszym dopływem jest rzeka Słubia wypływająca z Jeziora Białęgi; odpływ wód znajduje się w mieście Moryń. W rejonie wlotu i wylotu rzeki Słubi znajdują się obszary podmokłe. Miasto Moryń znajduje się na zachodnim brzegu jeziora. Jezioro zaliczane jest do jezior sielawowych.
Aleja Gwiazd Plejstocenu
Spacerując po pięknym, pełnym zabytków Moryniu, obowiązkowo trzeba zobaczyć ciekawą i oryginalną atrakcję turystyczną, jaką jest Aleja Gwiazd Plejstocenu. Możemy tam podziwiać zwierzęta, które stąpały po tych ziemiach około 15 000 lat temu. Wzdłuż brzegu Jeziora Morzycko, pięknego daru epoki lodowcowej rozciąga się aleja na której zwierzęta Plejstocenu odcisnęły ślady swoich łap i kopyt, i nie tylko tropy tych zwierząt możemy podziwiać, ale i same zwierzęta, włochate, realistycznych rozmiarów modele stoją wzdłuż Promenady Wielkiego Raka, robią ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach.
Ścieżki rowerowe
Wyjeżdżając rowerem spod apartamentów w kierunku plaży można objechać miasto Moryń i całe jezioro Morzycko w koło, pokonując 14 km. W pobliżu znajduje się również trasa rowerowa R 20. R 20 – „Startujemy w najbardziej spektakularnym miejscu szlaku i jednej z największych rowerowych inwestycji w Polsce. Most Siekierki – Neurüdnitz. Jadąc z Siekierek nie sposób nie wspomnieć o leżącej niedaleko na północ Cedyni, a właściwie o bitwie pod Cedynią. W 972 roku wojska Mieszka I stoczyły bitwę, która zadecydowała o przynależności Pomorza Zachodniego do Polski. Jeśli jednak zdecydujemy się jechać wprost po ścieżce w kierunku Trzcińska-Zdroju, to punktem obowiązkowym jest dawny dworzec w Klępiczu. Stacja szybko zyskała status kultowej dzięki pani Joli i jej rodzinie. To miejsce, w którym można się zatrzymać, odpocząć, pogadać, jak również spróbować wypiekanego tu pysznego sernika. Nieco bliżej szlaku (bo tylko 2,5 km) leży urokliwy Moryń. Miasto jest otoczone niemal okrągłym wieńcem murów miejskich z XV wieku. Nad jeziorem Morzycko powstała Aleja Gwiazd Plejstocenu, znana też pod mniej chwytliwą nazwą transgranicznego geoparku “Kraina polodowcowa nad Odrą”. Wzdłuż alei stanęły ogromne figury zwierząt żyjących na tych terenach w epoce lodowcowej. To dobre miejsce na selfie z mamutem czy tygrysem szablozębnym. Zwierzęta są całkiem realistyczne, bo oklejone odświeżanym co roku futerkiem.”
Trasa Pojezierzy Zachodnich – Etap 1 (Siekierki – Myślibórz) – Pomorze Zachodnie (wzp.pl)
Wędkarstwo
Jezioro Morzycko – „Latem, w godzinach popołudniowych buszują tutaj w pogoni za drobnicą średnie i duże okonie, a wieczorem na żer wychodzą ze swoich kryjówek węgorze. w wodach tego czystego zbiornika żyją: szczupaki, okonie, sandacze, węgorze, sumy, sieje, sielawy, płocie, leszcze, liny, wzdręgi, karasie, miętusy i ukleje. Trzon rybostany stanowią jednak szczupaki, okonie, leszcze, liny, węgorze i płocie.” Morzycko jest pod opieką Koła PZW Nr. 31 „Morzycko”
Jazda konna
W bliskiej okolicy apartamentów znajdują się doskonałe tereny jeździeckie, ścieżki leśne i liczne trakty, które sprawią że wycieczka konna pozostawi miłe wspomnienia. Na terenie Gminy Moryń znajdują się dwie stadniny koni.
Grzybobranie
W okolicznych lasach pod dębami, brzozami czy modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i rosną dosłownie wszędzie. W tutejszych lasach co roku jest masowy wysyp różnorodnych grzybów, które tylko czekają na ich zebranie.
Zabytki
Podczas pobytu w MorynApartments możesz cieszyć się nie tylko komfortem naszych apartamentów, ale również odkrywać uroki okolicy. Moryn i jego najbliższe otoczenie są pełne fascynujących zabytków. Spacerując po malowniczych uliczkach, napotkasz historyczne budowle i miejsca, które zachowują autentyczny urok minionych epok. Odkrywaj urokliwe zakątki miasta i jego okolic, zgłębiaj lokalną historię i pozwól sobie na fascynującą podróż w czasie podczas swojego pobytu w MorynApartments.